MENU
Сторінка 1 з 11
Поради для Підлітків » Форум » Моя сім'я » Весілля » ТРАДИЦІЯ / УКРАЇНСЬКА ВЕСІЛЬНА ОБРЯДОВІСТЬ Той, хто думає,
ТРАДИЦІЯ / УКРАЇНСЬКА ВЕСІЛЬНА ОБРЯДОВІСТЬ Той, хто думає,
OlenkaДата: Вівторок, 20.01.2015, 14:49 | Пост # 1
Постів: 3294
ТРАДИЦІЯ / УКРАЇНСЬКА ВЕСІЛЬНА ОБРЯДОВІСТЬ

Той, хто думає, що українське весілля складалося лиш з самого сватання чи вінчання - глибоко помиляється. Весільна обрядовість наших Предків - довгий, складний і урочистий процес, пронизаний столітніми піснями, звичаями і обрядами. У кожному з регіонів збереглись свої відмінності, а тому основну увагу зосередимо на загальноукраїнських рисах.

Умовно, Традицію українського весілля можна поділити на 3 цикли:

ஐ ПЕРЕДВЕСІЛЬНИЙ ЦИКЛ

* Умовини (щоб не “дістати гарбуза” (”потягти ковша”, “облизати макогона”), хтось із найближчої рідні хлопця нібито випадково заходив до батьків дівчини й намагався дізнатися про шанси претендента на її руку і серце);
* Оглядини (батьки нареченої ходили дізнавалися про претендента, оглядали його господарство, знайомилися з батьками);
* Сватання (обряд оголошення дівчини і хлопця нареченими та церемонія остаточної домовленості батьків про час весілля і придане - заручини);

ஐ ВЕСІЛЬНИЙ ЦИКЛ

І) ГОТУВАННЯ ДО ВЕСІЛЛЯ
* Запросини (весільний "поїзд" у складі наречених, сватів, бояр вирушав запрошувати гостей на весілля);
* Бгання короваю ("бгати" - творити, плекати, можливо звідси в аріїв "бгарат" - божественний. Щасливі в шлюбі жінки пекли весільний хліб - коровай);
* Гільце (готування вінків та гільця);
* Дівич-вечір (дівочий вечір, символ прощання з вільним, безтурботним життям);

ІІ) ВЕСІЛЬНИЙ ДЕНЬ
* Посад молодих (обрядові дії, які стверджують остаточне скріплення шлюбу. Обмін дарами між родинами, розподіл короваю та обдарування молодих);
* Покривання (в одних регіонах Україні нареченій розплітали косу, в інших цю косу відрізав наречений і голову Покривали очіпком. Найважливіший обряд весілля, який символізував перехід молодої до громади жінок та владу чоловіка);
* Вінчання (кульмінаційний ритуал весільного обряду, коли молодих прикрашали вінцем, немов княжою короною, і називали князем і княгинею).
* Перейма, брама та торг за місце (викуп молодої дорогою, біля воріт та в самій хаті);
* Комора (цикл обрядів шлюбної ночі);

ஐ ПОВЕСІЛЬНИЙ ЦИКЛ

* Понеділкування (гостювання подружньої пари в батьків молодої);
* Калачини (відбувались за місяць після весілля, за звичаєм, молоді дякували своїм батькам, даруючи їм по 12 колачів, батьки у свою чергу обдаровували молоде подружжя полотном та перемітками).

Як бачимо, українська весільна обрядовість – це живе свідчення того, якими стійкими та незламними є наш український народ, наш дух, наша етнічна Традиція і Культура. Пройшли віки, а ми не тільки зберегли свою самобутність у вирі постійних протистоянь із ворогом, ми п'ємо із цілющого джерела Мудрість і насолоджуємося нею, дивуєм світ.
 
OlenkaДата: Понеділок, 16.03.2015, 00:12 | Пост # 2
Постів: 3294
Обряд Благословення Наречених!
Благословення — побажання добра, зміцнене релігійним актом, як от знаком хреста, або й якимсь іншим актом, що в очах народу набирає культового значення, як от благословення хлібом.

“А як благословляють молодих”, – на це запитання є досить багато відповідей. І з декількома ми з вами ознайомимось. Особливо важливу ролю відограє благословення у весільній обрядовості, яке в ній повторюється кілька разів і все в дуже урочистій формі. Перше благословення відбувається звичайно в хаті жениха, коли до нього приходять старости, щоб потім іти сватати дівчину.

Якщо звернутися до історії, то дійство відбувалося таким чином. Після сватання і заручин, коли молодий чоловік і дівчина оголосили про бажання створити сім’ю, батьки на знак згоди осіняли їх хресним знаменням, цілували в лоб, вітали. Молоді або опускалися на коліна, або низько кланялися. Здійснювати обряд могли батько з матір’ю з обох сторін або з одного.

У давні часи благословення батьками нареченого і нареченої була обов’язковою, без нього молодих б ніхто не одружив. Сьогодні цей обряд вже втратив свою значимість, але все ж багато молодят прагнуть отримати благословення батьків на весіллі. Обряд благословення батьків складається з двох етапів: перед весіллям (РАГСом або вінчанням) і перед початком святкування.

1. Перед весіллям наречений з нареченою отримують благословення батьків нареченої. Відбувається це зазвичай після викупу, коли наречений вже подолав всі каверзні завдання і дістався до нареченої, але перед виходом з її будинку. Дотримання останнього умови обов’язково – за порогом почнеться нове життя, тому перше благословення пара повинна отримати перед виходом з батьківського дому. Батьки нареченої вимовляють напутні слова та побажання молодій парі. Це вважається знаком схвалення обранця дочки, а не тільки побажанням щасливого життя. Перше благословення може бути отримано і в день сватання. Але сьогодні цю традицію дотримуються не так часто, тому зазвичай обидва благословення молоді отримують в день весілля.

2. Друге благословення на весіллі молодята отримують від батьків нареченого. Відбувається це після повернення з ЗАГСУ (церкви) перед входом в банкетний зал або будинок нареченого. Батьки жениха вимовляють теплі слова та побажання щасливого життя молодій сім’ї. Своє благословення батьки можуть продемонструвати і в привітаннях під час банкету. Це може бути віршоване привітання або розповідь про хороші якості дочки (сина), в кінці якого батьки говорять, що їхні діти обов’язково будуть щасливі у шлюбі. За традицією мову повинен починати говорити батько нареченої, але не всі чоловіки багатослівні, тому допускається, щоб роль оповідача на себе взяла мати.

Благословення за православною традицією
У православній традиції також обряд благословення проходить в 2 етапи – спочатку схвалення з боку батьків нареченої, а потім побажання щастя від батьків нареченого.

* Щоб підготуватися до проведення обряду за православною традицією, спочатку необхідно з’ясувати чи всі бажають саме такої форми благословення. Варто пам’ятати, що брати участь у православному обряді тільки хрещені люди. Якщо є нехрещені, то вони повинні похреститися до весілля. Для благословення потрібно буде придбати ікони (для нареченої – ікону Божої Матері, для нареченого – ікону Христа Спасителя). У сім’ях, що шанують традиції православ’я такі ікони передаються у спадок. Наречений і наречена повинні встати на коліна на рушник, а батьки нареченої вимовляють слова благословення і здійснюють тричі хресне знамення іконами перед парою. Після наречений з нареченою цілуються і відправляються в ЗАГС і в храм на проведення обряду вінчання.

* Після реєстрації шлюбу молодят благословляють батьки нареченого. Перед входом в банкетний зал розстеляється килимок «килим благополуччя». Перед килимовою доріжкою встає мати нареченого з хлібом-сіллю в руках і батько нареченого, що тримає в руках ікону. Молоді стають на килимок, а батько нареченого благословляє їх іконою і каже напуття. Що говорити, вирішують самі батьки, головне, щоб в мові були присутні слова «благословляємо, вітаємо, бажаємо». Цією дією батьки нареченого показують своє схвалення шлюбу і висловлюють надію на щастя обох дітей в сімейному житті.

Як благословляють молодих, якщо немає батьків?
Тоді місія покладається на старших у сім’ї: дідуся з бабусею, тітку чи дядька, брата, сестру. Нарешті, дати напуття на нове сімейне життя мають право хресні майбутніх молодят. Важливий нюанс: для здійснення дійства заручені обов’язково повинні бути хрещеними. Якщо посвячення Богові у когось з них не було, його обов’язково потрібно пройти.

Ікони для благословення
Якою іконою благословляють молодих? Питання досить тонке. По-перше, як уже говорилося, це може бути сімейний спосіб, передається з покоління в покоління як раз при такому ось обряді. Такі образи, вже намолені, володіють сильною позитивною енергетикою, особливо якщо шлюб батьків нинішніх молодих, їх дідусів з бабусями і т.д. був вдалим, тривалим і щасливим. І вони стануть хорошими оберегами нової молодої сім’ї. По-друге, такою іконою може стати зображення Петра і Февронії Муромських – святих, визнаних церквою хранителями сімейного вогнища. Ще прийнято благословляти іконами з Божою Матір’ю і Спасителем – чоловічими і жіночими. Підходить і образ Миколи Чудотворця. І остання тонкість, що стосується того, як правильно благословляти молодих. Ікони беруться до церкви (або ЗАГС), потім вішаються в червоному кутку однієї з кімнат того будинку, де молоді оселяться.

Дотримуватися або не дотримуватися традицію – особиста справа кожної молодої родини. Але якщо бажаєте отримати абсолютно щирий посил щастя, прожити довге спільне життя в радості – краще нехай із Вами буде благословення батьківське і Боже !
 
Поради для Підлітків » Форум » Моя сім'я » Весілля » ТРАДИЦІЯ / УКРАЇНСЬКА ВЕСІЛЬНА ОБРЯДОВІСТЬ Той, хто думає,
Сторінка 1 з 11
Пошук:

| Школа Любов Відносини Секс Тіло Здоров'я Життя |


Мене звати Оленка. Нещодавно мені виповнилося 24 років. Я живу в чарівному місті Львів. Зазвичай, про деякі речі запитувати маму соромно, подруги самі ще юні та навряд чи зможуть дати компетентну відповідь. В такому випадку, на допомогу Вам прийде мій сайт. Всі статті, зібрані або мною особисто або надіслані читачами сайту. Немає універсальних порад, які б підійшли абсолютно будь-кому, але корисну інформацію все таки для себе знайдете. ::Все про дорослішання, менструацію, такі дні, дозрівання,безпечний секс,статеву зрілість та підліткові проблеми::